Haluks, znany również pod nazwą paluch koślawy, to specyficzny rodzaj deformacji stopy, obejmujący jej duży palec. Haluksy to dolegliwość występująca zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, nieco częściej jednak przytrafiająca się paniom. Jakie są przyczyny jej powstawania i jak radzić sobie z bólem, który wywołuje?
Czym jest haluks?
Haluks to deformacja stopy, zlokalizowana w I stawie śródstopno-paliczkowym, objawiająca się przede wszystkim charakterystycznym wygięciem dużego palca. Wyróżnia się cztery kolejne stadia rozwoju deformacji; wraz z jej postępowaniem paluch stopniowo, coraz bardziej wygina się w stronę pozostałych czterech palców, jednocześnie naciskając na nie, nierzadko prowadząc również do ich deformacji czy pojawiania się bolesnych odcisków. Haluks jest deformacją, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, przeciwnie – w przypadku pojawienia się jakichkolwiek jej objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Nieleczony haluks może bowiem nie tylko negatywnie wpłynąć na estetykę całej stopy, ale także znacznie ograniczyć jej mobilność. Deformacja ta wiąże się również z odczuwalnym przy każdym kolejnym kroku bólem, który w znacznym stopniu utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie.
Jak rozpoznać paluch koślawy?
Warto regularnie badać kondycję swoich stóp, aby jakiekolwiek nieprawidłowości wyłapać już na wstępnym etapie ich rozwoju. W tym celu możemy odwiedzać profesjonalny gabinet podologiczny, ale także sami, w domowym zaciszu sprawdzać, czy w obrębie stóp nie pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy. Do pierwszych symptomów, świadczących o rozwijającej się deformacji dużego palca, należy przede wszystkim zwiększona wrażliwość naskórka i samego palucha, a także charakterystyczne zaczerwienienie skóry, świadczące o obecności stanu zapalnego. Ponadto naszą uwagę powinno zwrócić także powracające uczucie drętwienia i zesztywnienia stopy oraz nawet niewielki, narastający ból dużego palca. Najbardziej charakterystycznym objawem, który jednak pojawia się już w bardziej zaawansowanym stadium dolegliwości, jest specyficzne wygięcie dużego palca. W tej sytuacji należy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki w celu wyleczenia problemu i zminimalizowania naszego bólu i dyskomfortu.
Ból przy haluksach i sposoby radzenia sobie z nim
Leczenie haluksa u podologa opiera się przede wszystkim na dopasowaniu odpowiednich odciążeń i specjalnych ortez. Ich zadaniem jest zatrzymanie postępu deformacji, jak również utrzymanie stopy w obecnym stanie, a następnie stopniowe przywracanie jej do pozycji pierwotnej – właściwej i zdrowej.
Stosowane przez podologów odciążenia zakładane są na duży palec u nogi. Dzięki swojej starannie przemyślanej konstrukcji nie tylko wyrównują one pozycję dużego palca, ale także skutecznie chronią pozostałe palce, przede wszystkim palec sąsiadujący z największym. Ochraniacze wyposażone są również w specjalną warstwę żelową, która osłania także zewnętrzną część dużego palca – jego skórę oraz objęty stanem zapalnym staw. W ten sposób nie tylko chroni stopę przed ewentualnymi otarciami, ale również minimalizuje dolegliwości bólowe, towarzyszące deformacji.
Żelowe ochraniacze łagodzą ucisk i redukują ból, tym samym przywracając pacjentowi pełen komfort funkcjonowania oraz mobilność, także w trakcie trwania terapii haluksa. Specjalne ochraniacze na duży palec znaleźć można w profesjonalnych hurtowniach i sklepach, jak również w gabinetach podologicznych. Warto poprosić podologa o dobranie dla nas odpowiedniego zarówno rodzaju, jak i rozmiaru ochraniacza, tak aby mieć absolutną pewność co do efektywności jego działania.