Paluch koślawy, znany również pod nazwą haluksa, to stosunkowo często występująca deformacja, która skutecznie ogranicza mobilność pacjenta i komfort jego funkcjonowania. Co więcej, bardzo często także negatywnie wpływa na estetykę stopy, a co za tym idzie również samopoczucie i pewność siebie pacjenta. Jak wyglądają pierwsze etapy rozwoju tej popularnej deformacji? W jaki sposób rozpoznać haluksy?
Czym dokładnie są i jak powstają haluksy?
Haluks to deformacja stopy, obejmująca bardzo konkretną jej część, dokładnie I staw śródstopno-paliczkowy. Na skutek działania czynników zewnętrznych lub wewnętrznych, dochodzi do zmiany biomechaniki stopy. To z kolei sprawia, że duży palec u nogi zaczyna odchylać się w charakterystyczny sposób, w stronę pozostałych czterech, a więc do wewnątrz. Paluch stopniowo coraz bardziej pochyla się na pozostałe palce, przechodząc przez kolejne stadia rozwoju deformacji. W każdym kolejnym stadium palec wychyla się o następnych kilkanaście stopni, względem swojej pierwotnej pozycji.
Haluksy – jak rozpoznać rozwój deformacji?
Haluks to rodzaj deformacji stopy, którego nie warto ignorować. W zaawansowanym stadium może bowiem w znacznym stopniu uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, a nawet niemal całkowicie ograniczyć mobilność. Warto więc zgłosić się do odpowiedniego specjalisty bezpośrednio po rozpoznaniu jakiegokolwiek z objawów, wskazujących na rozwój palucha koślawego. Jak więc możemy rozpoznać haluks już na wstępnych etapach jego rozwoju? Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na skórę znajdującą się po zewnętrznej stronie dużego palca. W przypadku rozwijającej się i postępującej deformacji skóra ta będzie w charakterystyczny sposób napięta i nadwrażliwa na dotyk, a następnie lekko zaczerwieniona. Specyficzna wrażliwość na dotyk pojawi się również w obrębie samego palca, a dokładnie jego stawu, który ulegać będzie stopniowemu wyginaniu się. Nienaturalna pozycja palca, a co za tym idzie również nadwyrężanie stawu paliczkowego, powodować będzie rozwój stanu zapalnego w obrębie palca, czego skutkiem będą nasilające się dolegliwości bólowe i coraz większe zaczerwienienie naskórka; skóra po zewnętrznej stronie dużego palca z czasem może stać się również nieco grubsza i twardsza. Oczywiście jednym z najbardziej naocznych objawów rozwijającej się deformacji jest charakterystyczne wygięcie dużego palca u stopy, które ostatecznie powinno rozwiać nasze ewentualne obawy. Kiedy się pojawi, należy więc niezwłocznie umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym w celu podjęcia odpowiedniej kuracji.
Inne objawy, mogące wskazywać na rozwój deformacji, które powinny wzbudzić naszą czujność, to:
- rogowacenie skóry na podeszwach i większa skłonność do odcisków oraz modzeli,
- ból i obrzęk całej stopy,
- zmniejszona mobilność dużego palca,
- pojawiające się uczucie drętwienia stopy.
Paluch koślawy – przyczyny powstawania
Jakie są przyczyny występowania haluksów? Jest ich co najmniej kilka – czasem wystarczy jedna z nich, nierzadko występują wspólnie, dodatkowo zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się deformacji. Wszystkie istniejące przyczyny podzielić można na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich to przede wszystkim podłoże genetyczne. Jeżeli w naszej rodzinie pojawiały się już problemy deformacji dużego palca, całkiem prawdopodobne jest, że pojawią się ponownie, w kolejnym pokoleniu. Ponadto do czynników wewnętrznych zaliczyć można również nieprawidłową dietę, która w połączeniu z brakiem aktywności i postępującą nadwagą może wpłynąć na zmianę biomechaniki stopy, a co za tym idzie także deformację palucha. Do czynników zewnętrznych, wpływających na rozwój palucha koślawego, zaliczyć należy przede wszystkim pracę stojącą oraz nadmierne obciążanie stopy, a także długotrwałe i regularne chodzenie w butach na wysokim obcasie oraz źle dobranym, zbyt małym i ciasnym obuwiu.