Czym są modzele na stopach?

mar 17, 2023

Nieestetyczne zmiany na stopach, często mylone z odciskami, to modzele. Zobacz, czym się charakteryzują i co je wywołuje. Jak można je zwalczyć?

Modzele – czym są?

Duże, twarde w dotyku i lekko żółtawe – tymi cechami charakteryzują się zmiany na stopach, określane także modzelami. Pojawiają się w wyniku nadmiernego nacisku na naskórek jako naturalna reakcja obronna organizmu. Uciskana skóra nadmiernie rogowacieje, co prowadzi do wystąpienia modzeli.

Modzele określane są również po prostu hiperkeratozą. Pod tą nazwą kryje się pojęcie nadmiernego rogowacenia naskórka. Proces ten jest związany z intensywnym namnażaniem komórek naskórka w konsekwencji nacisku na skórę. Modzele zwykle pojawiają się na podeszwie stopy, ale czasem pojawiają się nawet na dłoniach czy łokciach.

Zwykle w początkowej fazie ich obecność nie wywołuje większego dyskomfortu. W przeciwieństwie do odcisków modzele nie posiadają jądra, którego ucisk wywoływałby ból. Jednak nieleczone mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, ponieważ nierzadko są bramą do zakażeń i infekcji grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych. Wyróżniają się też nieestetycznym wyglądem, co może wpływać na samopoczucie osoby, której problem dotyczy.

Modzele – dlaczego powstają?

Chcąc zmniejszyć ryzyko pojawiania się modzeli, warto przede wszystkim poznać przyczyny ich występowania. Tego typu zmiany na stopach pojawiają się na skutek nadmiernego nacisku w jednym miejscu na stopie. Nic więc dziwnego, że modzele to częsta przypadłość osób z wadami postawy, pacjentów z nadwagą i otyłością, a także noszących niedopasowane obuwie. Buty, które prowadzą do rozwoju modzeli, to nie tylko te za małe, ale też te za duże, na zbyt cienkiej podeszwie, szpilki. 

Ponadto istnieją choroby, które sprzyjają pojawianiu się modzeli. Są to w szczególności cukrzyca i reumatoidalne zapalenie stawów. Aby rozpoznać modzele na wczesnym etapie, wskazana jest systematyczna kontrola stóp. Pacjenci narażeni na wskazane choroby powinni również na bieżąco kontrolować stan stóp u podologa, ponieważ występuje u nich zwiększone ryzyko innych dolegliwości stóp.

Nadmierna aktywność fizyczna, w trakcie której dochodzi do przeciążenia stóp, również jest czynnikiem zwiększającym możliwość pojawienia się modzeli. Dlatego uprawiając sport, należy robić to rozsądnie, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb organizmu.

Jak pozbyć się modzeli?

Samodzielne usuwanie modzeli z wykorzystaniem takich tzw. domowych metod jak pumeks czy namaczanie stóp nie jest rozsądnym rozwiązaniem. W ten sposób można uszkodzić sobie naskórek, przez co stanie się on bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje. Ponadto usunięcie zbyt dużej warstwy naskórka uruchamia procesy regeneracyjne, przez co szybko rogowacenie może powrócić.

Chcąc pozbyć się modzeli, należy skorzystać ze wsparcia specjalisty w gabinecie podologicznym. Pamiętaj jednak, że dopóki nie wyeliminujesz problemu wywołującego modzele, będą one nawracać. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest zweryfikowanie u podologa, co może wywoływać u Ciebie modzele i – w miarę możliwości – opracowanie planu, dzięki któremu się ich pozbędziesz. Czasem wystarczająca okazuje się zmiana obuwia na bardziej dopasowane do stopy. W przypadku wad postawy warto także zasięgnąć opinii ortopedy oraz sięgnąć po właściwe odciążenia czy wkładki ortopedyczne na stopy, dzięki którym ciężar będzie rozłożony równomiernie.

Zabieg usuwania modzeli u podologa opiera się na opracowaniu zmienionej skóry narzędziami podologicznymi. Specjalista używa do tego frezarki z dostosowanymi do indywidualnej sytuacji nakładkami, a także skalpela. Podczas usuwania modzeli podolog dba o komfort pacjenta, a także o wysoki poziom higieny, co zapewni bezpieczeństwo w trakcie zabiegu. Podolog zabezpiecza stopę po wykonanym zabiegu, a także wskazuje sposoby pielęgnacji skóry w domu.

Preparaty wskazane do pielęgnacji domowej skóry narażonej na modzele zawierają w sobie substancje intensywnie złuszczające, takie jak mocznik 15%, a także składniki mocno nawilżające.

Modzele to nie tylko problem natury estetycznej, ale też zdrowotnej, dlatego warto się go pozbyć.

Produkty polecane w artykule

Opaska z wkładką żelową na przodostopie długa

amortyzacja obszaru śródstopia, opaska utrzymuje poduszkę na miejscu

Opaska z wkładką żelową na przodostopie krótka

skutecznie redukuje wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe

SPRAWDŹ TAKŻE

inne nasze porady