Dlaczego powstaje ból przy łuku podłużnym?

mar 17, 2023

Ból stopy na pierwszy rzut oka może wydawać się dość błahym i nieistotnym problemem. Jednak, gdy już się pojawi, sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione. Co może prowadzić do pojawienia się bólu łuku podłużnego stopy? Oto kilka dolegliwości, które mogą mieć związek z występowaniem bólu w tej strukturze.

Płaskostopie statyczne źródłem bólu

Ból śródstopia od dołu może mieć swoje źródło w płaskostopiu statycznym.  Tego rodzaju wada stopy polega na tym, że łuk podłużny stopy jest obniżony, co zwiększa płaszczyznę przylegania stopy do podłoża. Tym samym pojawia się wrażenie tzw. płaskiej stopy. Zazwyczaj u dzieci tego rodzaju schorzenie można skorygować poprzez regularne ćwiczenia i wkładki do butów. Z kolei u dorosłych objawy są zazwyczaj  bardziej dotkliwe. Ta grupa pacjentów może to odczuwać poprzez trudności w poruszaniu się z uwagi na ból, który jest umiejscowiony w okolicy podeszwowo-przyśrodkowej śródstopia oraz tyłostopia. Tego rodzaju dolegliwość narasta w czasie zwiększonej aktywności ruchowej.

Płaskostopie poprzeczne – czynnik zwiększający ryzyko bólu

W wyniku długotrwałego przeciążenia może dojść do spłaszczenia łuku przedniego poprzecznego stopy. Tego rodzaju wada ortopedyczna prowadzi do dolegliwości bólowych, również w łuku podłużnym. Płaskostopie poprzeczne może wynikać z predyspozycji genetycznych albo z wiotkości torebkowo-więzadłowej.

Do płaskostopia poprzecznego może dojść w wyniku noszenia niewłaściwie dobranego obuwia, urazów, a także przesunięcia ciężaru ciała na przodostopie. Należy pamiętać, że zbyt duże obciążenie i nacisk mechaniczny mogą też być źródłem innych dolegliwości, np. odcisków. Odciski na stopach to kolejne źródło bólu.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Niekiedy ból łuku podłużnego stopy to efekt zapalenia rozcięgna podeszwowego. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest rozcięgno podeszwowe. Należy je rozumieć jako gruba warstwa tkanki łącznej, która rozciąga się po podeszwowej stronie stopy. Zlokalizowana jest od kości piętowej do podstawy paliczków w bliższych każdego palca. Zadaniem rozcięgna podeszwowego jest stabilizacja łuku podłużnego stóp. W wyniku podrażnienia rozcięgna podeszwowego pojawiają się dolegliwości bólowe. Tego rodzaju problem może być wywołany obciążeniami dynamicznymi, wśród których wymienić można przykładowo bieganie, ale też statycznymi, za którymi stoi długotrwała praca w pozycji stojącej. Zwykle twierdzi się, że tego rodzaju problem jest związany ze stanem zapalnym, ale dolegliwości te często mają związek z niezapalnymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Ból rozcięgna może pojawiać się w wyniku zbyt długiego stania. Tego typu dolegliwości bólowe najczęściej występują po wewnętrznej stronie pięty i po wewnętrznej stronie podeszwy. O zapaleniu rozcięgna podeszwowego świadczy obecność bólu szczególnie podczas kilku pierwszych kroków po przebudzeniu albo po wykonaniu pierwszych kroków po dłuższym wypoczynku. Po przejściu kilku kroków rozcięgno zazwyczaj rozciąga się, a ból ulega zmniejszeniu.

Co robić w przypadku bólu stopy?

Jeżeli zauważasz u siebie ból stóp, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Swoje pierwsze kroki możesz skierować nie tylko do ortopedy, ale także do podologa. Specjalista do spraw pielęgnacji stóp rozpozna, co może być przyczyną Twoich dolegliwości i w razie potrzeby zasugeruje sposoby terapii Twoich stóp. Być może będziesz musiał skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty, który pokaże Ci, jak powinieneś ćwiczyć, by zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Niekiedy też konieczna może być wizyta u lekarza, który przepisze Ci leki zmniejszające ból. Podolog natomiast zadba o to, by w prawidłowy sposób odciążyć Twoje stopy, na przykład stosując wkładki ortopedyczne albo ortezy czy odciążenia. Istotne mogą też być zabiegi, np. tapping albo masaże, które zredukują ból i sprawią, że codzienne funkcjonowanie nie będzie utrudnione.

Pamiętaj, że proces dochodzenia do siebie może być długi, zwłaszcza gdy stopy będą wymagać rehabilitacji. Jednak lepiej zacząć działać już w momencie pojawienia się pierwszych dolegliwości.

Produkty polecane w artykule

Potrójna podkładka pod palce młotkowate

zapobiega twardnieniu, rogowaceniu oraz młoteczkowatości palców

Opaska z wkładką żelową na przodostopie długa

amortyzacja obszaru śródstopia, opaska utrzymuje poduszkę na miejscu

Opaska z wkładką żelową na przodostopie krótka

skutecznie redukuje wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe

Silikonowe podkładki pod łuk podłużny

skuteczna ochrona i amortyzacja

SPRAWDŹ TAKŻE

inne nasze porady