Nieestetyczne, uciążliwe, nierzadko również bolesne odciski to zmiany skórne, będące jednym z najczęstszych powodów, dla których odwiedzamy gabinety podologiczne. Dolegliwość ta dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Skąd biorą się odciski i jak skutecznie je wyleczyć?
Co to jest odcisk?
Charakterystyczna zmiana skórna w postaci odcisku jest efektem działania mechanizmu obronnego naszej skóry. Zgrubiały fragment naskórka powstaje na skutek nadmiernego namnażania się jego komórek, które następnie twardnieją, przysychają i obumierają. Odciski mogą pojawiać się na różnych częściach stóp – od pięty, poprzez ich spód, aż po palce oraz przestrzeń pomiędzy nimi.
Warto również wiedzieć, że istnieje nie jeden, a co najmniej kilka różnych rodzajów odcisków. Wszystkie określane tym mianem zmiany skórne podzielić można zarówno ze względu na ich wygląd i strukturę, jak i najczęstsze miejsce występowania, a także przyczynę powstawania. Na skutek nadmiernego tarcia i ucisku, które następnie wywołują wspomnianą już reakcję obronną skóry, powstają odciski z rdzeniem oraz modzele. Pierwsze z nich, znacznie mniejsze i twardsze, posiadają wewnętrzny korzeń, który z czasem dociera do zakończeń nerwowych stopy, tym samym wywołując nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Drugie to nieco większe zmiany skórne o bardziej rozlanej i miękkiej strukturze. Najczęściej pojawiają się na spodzie stóp. Istnieje także trzeci rodzaj odcisków, który odznacza się na tle pozostałych przede wszystkim przyczyną powstawania. Kurzajka, o której mowa, pojawia się na skórze na skutek obecności wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Wirusem tym możemy zarazić się bezpośrednio od osoby zakażonej lub pośrednio, chociażby na basenie czy siłowni.
Usuwanie i leczenie odcisków u podologa
Niezależnie od tego, z jakim rodzajem odcisków mamy do czynienia warto pozbyć się ich możliwie jak najszybciej. Kluczowa jest w tym wypadku zarówno efektywność, jak i bezpieczeństwo kuracji, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest leczenie i usuwanie odcisków w profesjonalnym gabinecie podologicznym.
Podolog dokładnie zbada stan i kondycję naszych stóp, a także oceni stopień zaawansowania zmian, a następnie odpowiednio dopasuje metodę ich leczenia. Inaczej wygląda bowiem kuracja odcisków z rdzeniem i modzeli, inaczej zaś kurzajek, czyli brodawek wirusowych. W pierwszym przypadku, po dokładnym zdezynfekowaniu i odpowiednim zmiękczeniu stopy, należy przy użyciu sterylnego skalpela wyciąć zmianę, uwzględniając także ewentualny jej rdzeń. Następnie za pomocą frezarki należy usunąć pozostałości odcisku, a więc fragmenty suchej i zrogowaciałej skóry. Jeśli natomiast chodzi o kurzajki, leczenie ich wymaga podjęcia zgoła innych kroków. Jedną z dostępnych metod jest tak zwane łyżeczkowanie, polegające na mechanicznym usunięciu zmiany, jednak oprócz niej, podolog ma do wyboru także krioterapię oraz laseroterapię. Pierwsza z metod to usuwanie kurzajek przy pomocy szczególnie niskich temperatur, czyli tak zwane wymrażanie, powodujące samoistne obumieranie i odpadnięcie zmiany. Druga polega na rozbiciu struktury zmiany przy użyciu specjalnej wiązki lasera. Laser powoduje nie tylko uszkodzenie samej kurzajki, ale także tkanek wokół niej, co skutkuje znacznie szybszą ich regeneracją i gojeniem. W przypadku leczenia kurzajek nierzadko potrzebna jest również farmakoterapia, czyli podanie pacjentowi odpowiednich leków, mających działanie wirusobójcze.
Niezależnie od przyczyny ich powstawania bardzo ważne jest, aby po zakończonym leczeniu odcisków stosować się także do zaleceń podologa, dotyczących rekonwalescencji, jak i profilaktyki. Ta bowiem ma na celu zminimalizowanie ryzyka ponownego wystąpienia problemu. Należy więc dbać o regularną i odpowiednią higienę oraz pielęgnację stóp, a także zawsze odpowiednio dobierać rozmiar i jakość obuwia. Ponadto należy także unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, takich jak basen czy siłownia oraz pożyczania cudzych ręczników czy butów.