Spośród wielu dolegliwości natury podologicznej zdecydowanie najczęściej i najpowszechniej występującą są odciski. Pojawiające się na skórze stopy różne rodzaje odcisków to niewielkie, lecz uciążliwe i nierzadko bolesne zmiany. Jak dokładnie powstają i jak skutecznie sobie z nimi radzić?
Czym są i jak powstają odciski?
Odciski to charakterystyczna zmiana skórna, która najczęściej pojawia się na powierzchni stóp. Niektóre rodzaje odcisków niekiedy pojawiają się także na dłoniach. Zmiany te odznaczają się charakterystyczną strukturą, na którą składają się przede wszystkim zgrubiałe i suche warstwy naskórka. Ponadto niektóre z odcisków wykształcają również wewnętrzny rdzeń, który z czasem coraz bardziej wrasta w strukturę stopy, naruszając przy tym jej zakończenia nerwowe. W ten sposób powstają nieprzyjemne dolegliwości bólowe, związane z obecnością odcisków na stopie.
Pojawienie się odcisków na stopie to nic innego jak odpowiedź naszego organizmu, dokładniej naszej skóry, na bodźce, które odbiera ona jako zagrożenie. Nadmierny ucisk lub tarcie na wybrany fragment skóry powoduje jej uszkodzenie, co następnie prowadzi do uruchomienia się jej odruchów obronnych. W ten właśnie sposób dochodzi do namnażania się komórek naskórka, które następnie wysychają i twardnieją, tworząc odcisk.
Rodzaje odcisków
Odciski pojawiające się na powierzchni stóp to nie jeden, a kilka różnych rodzajów zmian. Wszystkie te zmiany podzielić możemy na kilka poszczególnych kategorii, zróżnicowanych pod kątem ich wyglądu i najczęstszych lokalizacji oraz podłoża. Mogą to być między innymi pojawiające się najczęściej na podeszwach stóp modzele – największe z odcisków, o charakterystycznej, rozlanej strukturze, miękkie i wywołujące nieznaczne dolegliwości bólowe. Mogą to być również wywołane obecnością wirusa odciski nazywane kurzajkami lub brodawkami wirusowymi. Kurzajki występują najczęściej na powierzchni stopy oraz na zewnętrznej stronie palców, a główną przyczyną ich obecności jest wirus brodawczaka ludzkiego.
Ostatnim rodzajem są odciski z rdzeniem, które wykształcają charakterystyczny korzeń, rozwijający się w głąb struktury stopy. Odciski te pojawiają się na poduszkach stopy, na piętach oraz pomiędzy palcami. To właśnie ich obecność wiąże się z największymi dolegliwościami bólowymi.
Odciski na palcach – leczenie i zapobieganie
Odciski na palcach oraz pomiędzy nimi to szczególnie uciążliwe zmiany skórne. Odciskom tym nierzadko towarzyszy ból, który skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i ogranicza mobilność pacjenta. W przypadku pojawienia się odcisków na palcach należy więc zwrócić się po pomoc do specjalisty podologa. W profesjonalnym gabinecie podologicznym doświadczony fachowiec nie tylko dokładnie sprawdzi i oceni stan zmiany, ale także odpowiednio dobierze ścieżkę jej leczenia.
Każdą kurację zaczyna się przede wszystkim od starannego oczyszczenia stopy, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy zmiany. Następnie podolog zmiękcza skórę stopy, co ułatwi mu precyzyjne i efektywne wykonanie kolejnej czynności, jaką jest właściwe usunięcie odcisku, przy pomocy sterylnego skalpela. Pozostałości po zmianie, w postaci fragmentów zrogowaciałego naskórka, wygładza się przy użyciu specjalnej frezarki podologicznej. Na koniec specjalista raz jeszcze oczyszcza stopę i dezynfekuje ją, a w razie potrzeby zakłada także ochronny opatrunek.
Po zakończonej kuracji konieczne jest przestrzeganie zasad efektywnej rekonwalescencji, jak również właściwa i świadoma profilaktyka. Należy zawsze pamiętać o regularnej i starannej higienie stóp, unikać noszenia ciasnych i źle dopasowanych butów oraz słabej jakości, nieoddychających skarpet. Ponadto warto także odpowiednio nawilżać skórę stóp i regularnie odwiedzać profesjonalny gabinet podologiczny.