Haluksy – co to jest i jakie są przyczyny?

mar 17, 2023

Istnieje wiele różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości, które zlokalizowane są w obrębie stopy. Do najczęściej występujących zdecydowanie należy haluks, nazywany także paluchem koślawym. Czym dokładnie jest haluks i jakie są przyczyny jego występowania?

Czym jest haluks?

Haluks to powszechnie występująca choroba zwyrodnieniowa, która obejmuje duży palec u stopy. Schorzenie to wpływa negatywnie nie tylko na estetykę stopy, ale również mobilność pacjenta, jego codzienne funkcjonowanie i komfort chodzenia. 

Jak wygląda haluks? Objęty deformacją duży palec – a dokładnie I staw śródstopno-paliczkowy – zostaje w charakterystyczny sposób wykrzywiony do wewnątrz, w stronę pozostałych czterech palców. Jednocześnie wraz z postępem deformacji coraz bardziej naciska na palce, nierzadko prowadząc również do ich deformacji lub pojawienia się bolesnych otarć czy odcisków. W zaawansowanym stadium deformacji dochodzi również do pojawienia się stanu zapalnego, co jest przyczyną dolegliwości bólowych oraz dużego dyskomfortu. 

Jak rozpoznać haluks?

Haluks to dolegliwość bagatelizowana przez wielu pacjentów. Po pomoc zgłaszają się oni dopiero w zaawansowanym stadium schorzenia, gdy zdeformowany palec niemal uniemożliwia im chodzenie. Jeżeli więc zauważymy jakiekolwiek symptomy, świadczące o rozwijającym się problemie haluksa, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą – podologiem lub lekarzem – który podejmie odpowiednie kroki, aby nam pomóc. 

Jak rozpoznać początki deformacji stopy nazywanej haluksem? Do pierwszych objawów palucha koślawego należą nadwrażliwość na dotyk oraz niewielkie dolegliwości bólowe. Ponadto pogłębianiu się problemu haluksa towarzyszy również rozwój stanu zapalnego, objawiającego się charakterystycznym zaczerwienieniem i narastającym bólem oraz obrzękiem. Pojawiają się także zgrubienia na skórze, po zewnętrznej stronie palca Oczywiście wraz z rozwojem dolegliwości zauważyć można również postępujące wykrzywienie palca, a w skrajnych przypadkach nawet zachodzenie dużego palucha na sąsiadujący z nim palec. 

Ponadto objawami, które mogą wskazywać na rozwój haluksa, są:

  • poranne sztywnienie palców bądź całej stopy,
  • regularne, krótkotrwałe sztywnienie stopy,
  • ograniczenie mobilności dużego palca,
  • częstsze pojawianie się modzeli i odcisków.

Haluksy – przyczyny powstawania

Deformacja dużego palca u stopy może być wywołana jednym lub kilkoma czynnikami. Bodźców, które wpływają na występowanie dolegliwości, jest co najmniej kilka, są to zarówno przyczyny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Na prawdopodobieństwo pojawienia się haluksa duży wpływ ma więc zarówno genetyka, jak i nasz tryb życia. 

Około 60% pacjentów, u których pojawił się problem haluksa, posiada historię tejże deformacji w rodzinie. Schorzenie to najczęściej dziedziczone jest w linii żeńskiej. Nie oznacza to jednak, że problem haluksa możemy jedynie odziedziczyć po kimś z rodziny; na prawdopodobieństwo jego występowania wpływ mają również czynniki zewnętrzne, między innymi:

  • stojący tryb pracy,
  • brak aktywności,
  • nadwaga lub otyłość,
  • zbyt częste i zbyt długie noszenie butów na wysokim obcasie,
  • noszenie źle dopasowanych, za małych butów.

Ponadto na pojawienie się deformacji dużego palca u nogi wpływ może mieć także ciąża, zmiany hormonalne, osłabienie mięśni więzadeł w stopie oraz reumatoidalne zapalenie stawów i przebyte urazy mechaniczne stopy. 

Leczenie haluksa u podologa

Niezależnie od tego, co wywołało powstanie deformacji dużego palca, haluks to problem, z którym należy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. W gabinecie podologicznym otrzymamy profesjonalną, fachową pomoc; podolog dokładnie zbada i oceni stan oraz stopień rozwoju deformacji, aby następnie podjąć odpowiednie kroki w celu jej wyleczenia. Po zakończonej kuracji poinformuje nas także o odpowiedniej profilaktyce, dzięki której zminimalizujemy ryzyko ponownego pojawienia się problemu. 

Produkty polecane w artykule

Nastawiacz żelowy palucha

pozwala utrzymać palce w odpowiedniej pozycji

Ochraniacz żelowy na haluksa

redukuje ból, łagodzi ucisk, minimalizuje otarcia w obrębie dużego palca

Ochraniacz żelowy na haluksa z nastawiaczem

redukuje ból, łagodzi ucisk, minimalizuje otarcia

Opaska na haluksa z wkładką żelową

na koślawy paluch i obtarcia z boku stopy

Pierścionek żelowy na haluksa z nastawiaczem 

hamuje rozwój i zapobiega powstawaniu haluksów

SPRAWDŹ TAKŻE

inne nasze porady