Modzele to nie tylko problem natury estetycznej, ale też zdrowotnej. Nieleczone mogą stać się bramą do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Dowiedz się, jak je rozpoznać oraz co można zrobić, by im zapobiegać.
Modzele – czym są i gdzie powstają?
Żółtawo-kremowe zmiany wyglądem przypominające odciski, ale nieco większe, bardziej miękkie, a przy tym pozbawione jądra to modzele. Ich pojawianiu sprzyja nadmierny nacisk, na jaki stopy narażone są w ciągu dnia. To naturalna reakcja obronna skóry reagującej rogowaceniem. Z tego też powodu modzele często łączone są z pojęciem „hiperkeratoza”, która jest procesem nadmiernego rogowacenia naskórka.
Modzele we wczesnej fazie rozwoju nie sprawiają dolegliwości bólowych, jednak z czasem mogą zacząć pękać, co nierzadko prowadzi do wystąpienia np. pieczenia i zwiększa dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Tego typu zmiany najczęściej zlokalizowane są na śródstopiu, tylnej części pięty, na krawędziach palców i na ich czubkach.
Modzele – przyczyny powstawania
Modzele to rogowaciejąca skóra na stopach. Jednak aby doszło do jej pojawienia się, nacisk na konkretny obszar stopy musi być większy niż na pozostałej powierzchni, a dodatkowo trwać dłużej. Pojawianiu się modzeli sprzyjają takie czynniki, jak:
- nadmierna masa ciała,
- uprawianie sportów prowadzących do zbyt mocnego nacisku na stopy,
- wady i deformacje w układzie kostnym, np. płaskostopie,
- niedopasowane obuwie,
- choroby, np. reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca,
- nadmierne usuwanie rogowaciejącej skóry na stopach bez stosowania wiedzy podologicznej w tej kwestii.
Profilaktyka, czyli jak zapobiegać modzelom
Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie czynników sprzyjających występowaniu modzeli. Sprawdź, czy Twoje buty są na tyle wygodne, że nie prowadzą do nadmiernego nacisku. Podeszwa buta nie może być zbyt cienka, a dodatkowo powinna być odpowiednio wyprofilowana. Jeżeli nie wiesz, jak znaleźć właściwe obuwie, skorzystaj z pomocy doświadczonego sprzedawcy lub podologa.
Wiele wad stóp prowadzących do występowania modzeli można wyeliminować, stosując wkładki ortopedyczne. Dlatego zanim pojawią się u Ciebie modzele, skorzystaj z wkładek. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia modzeli.
Gdy modzele wywołane są przez nadmierną masę ciała, warto zadbać o to, by wprowadzić w życie aktywność fizyczną i zdrową dietę, która pomoże Ci zwalczyć nadwagę lub otyłość. Dobrze też skonsultować się z dietetykiem i trenerem, którzy wskażą, co możesz zrobić, by pozbyć się swojego problemu z nadwagą.
W przypadku gdy chorujesz na reumatoidalne zapalenie stawów albo cukrzycę, bądź pod stałą opieką podologa, który będzie kontrolować Twoje stopy i w razie wykrycia dolegliwości zacznie działać.
Niezależnie od tego, jakie czynniki ryzyka występują u Ciebie, dbaj o to, by systematycznie sprawdzać stan swoich stóp. Tylko w ten sposób wykryjesz zmiany na wczesnym etapie i będziesz mógł działać szybko.
Czas Twojej reakcji przekłada się również na ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań związanych z obecnością modzeli. Nieusunięte modzele mogą być bramą do zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Dlatego chcąc troszczyć się o swoje zdrowie, warto jak najszybciej wybrać profesjonalną pielęgnację.
Jak usunąć modzele? Postaw na profesjonalną pielęgnację
Zrezygnuj z samodzielnego usuwania rogowaciejącego naskórka z użyciem pumeksu lub tarki do stóp. Nadmierne pozbycie się tej warstwy skóry wywołuje efekt odwrotny i prowadzi do szybszego, nawracającego rogowacenia. Zamiast tego postaw na profesjonalny pedicure z opracowaniem skóry stóp u podologa. W gabinecie podologicznym uzyskasz również informacje, jakich preparatów używać, by zminimalizować ryzyko wystąpienia modzeli. Warto chociażby stawiać na kremy, które wspierają usuwanie rogowaciejącego naskórka – tu sprawdzą się środki zawierające mocznik 15%, a także preparaty nawilżające stopy, dzięki którym skóra staje się bardziej elastyczna.
Modzele mają tendencję do nawracania, dlatego warto kontrolować np. 2 razy w roku swoje stopy u specjalisty.