Odciski, modzele, pęcherze, palce młoteczkowate, halluksy, grzybica skóry – to podstawowe dolegliwości pojawiające się w obrębie palców. Tę listę można poszerzyć również o problemy z paznokciami, np. onycholiza, grzybica paznokci, krwiaki podpaznokciowe, które są zlokalizowane na palcach. Poznaj lepiej wskazane kłopoty zdrowotne.
Odciski międzypalcowe
W wyniku nadmiernego ucisku może dojść do pojawienia się odcisków w przestrzeni między palcami. To niezwykle bolesny problem, który może się rozwinąć chociażby przez noszenie niewygodnego obuwia. Obuwie zbyt wąskie i za ciasne może sprzyjać występowaniu tego typu problemu. Oczywiście, odciski mogą być też konsekwencją wad i deformacji stóp, a także nadmiernej masy ciała. Aby wyeliminować odciski międzypalcowe, zweryfikuj najpierw, czy dotyczą Cię czynniki ryzyka, takie jak np. nieodpowiednie obuwie albo nadmierna masa ciała. Jeżeli to konieczne, wymień obuwie, które nosisz. Skorzystaj też ze wsparcia podologa, który za pomocą profesjonalnych narzędzi w sposób bezbolesny pozbędzie się odcisków między palcami.
Odciski na palcach
Warto pamiętać, że odciski pojawić się mogą nie tylko w przestrzeniach międzypalcowych, ale również bezpośrednio pod palcami. Sprzyjają temu takie czynniki, jak niedopasowane obuwie, nadwaga, otyłość, długotrwały nacisk na palce. Niestety odciski posiadają jądro, które podrażnia struktury nerwowe w stopie, przez co to dość bolesny problem. Ponadto ignorowanie dolegliwości wcale nie sprawi, że ona zniknie. Przeciwnie – zacznie się dodatkowo pogłębiać, co z czasem może utrudnić normalne poruszanie się. Dlatego gdy tylko pojawi się tego rodzaju problem, koniecznie zgłoś się po pomoc podologiczną.
Modzele
Zmiany określane modzelami to efekt nadmiernie rogowaciejącej skóry. Modzele są duże, podłużne i żółto-kremowe. Przyczyną ich występowania jest nadmierny nacisk na konkretną strukturę. Modzele między palcami lub na palcach mogą więc pojawić się np. w wyniku noszenia butów z wąskimi noskami albo obuwia ze zbyt cienką podeszwą. Czynniki wpływające na występowanie modzeli są w zasadzie tożsame z tymi, które powodują odciski. Jednakże zasadnicza różnica między modzelem a odciskiem polega na tym, że ten pierwszy nie posiada jądra. Dzięki temu zmiana nie drażni nerwów i – przynajmniej na wczesnym etapie – nie wywołuje bólu. Trzeba jednak pamiętać, że modzele są narażone na podrażnienie czy uszkodzenie, a to może już być nieprzyjemne.
Deformacje palców – palce młoteczkowate i halluksy
To wada polegająca na przykurczu, zazwyczaj drugiego palca stopy. Wśród przyczyn jej występowania można wymienić niewłaściwie dobrane obuwie czy uraz stopy. Nierzadko palce młoteczkowate mogą wskazywać na postępujące zmiany degeneracyjne, świadczące o chorobie zwyrodnieniowej.
Z kolei halluks, inaczej paluch koślawy, to wada dotykająca pierwszego palca stopy. W jej wyniku duży palec ulega zniekształceniu, utrudniając poruszanie i wywołując ból.
Leczenie obu dolegliwości polega na noszeniu dopasowanych obciążeń, wkładek ortopedycznych i ortez.
Grzybica w przestrzeniach międzypalcowych
Przestrzenie między palcami to miejsce, gdzie może rozwinąć się grzybica. Ponadto z uwagi na budowę anatomiczną stóp pierwsze zmiany znacznie trudniej dostrzec niż w przypadku np. grzybicy paznokcia albo grzybicy zlokalizowanej na innych częściach stopy. Grzybica może mieć bezpośredni związek z ranami, nagniotkami, modzelami występującymi w tym miejscu wcześniej. Uszkodzony naskórek stanowi bramę, przez którą do Twojego organizmu mogą przedostać się m.in. grzyby. Skóra zainfekowana grzybicą wyróżnia się zmienionym kolorem, z czasem w miejscu grzybicy może pojawić się łuska. Ponadto grzybica zwykle infekuje inne tkanki skóry, może także dotknąć paznokci. Choroba wiąże się też z nieprzyjemnym zapachem. Chcąc leczyć grzybicę, najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalisty.
Obecnie podolodzy dysponują niezwykle nowoczesnymi metodami badania grzybicy, np. badaniem molekularnym PCR, które w kilka dni pozwoli ustalić, czy zmiany w przestrzeni między palcami wywołane są grzybem, czy stoi za nimi inny patogen. Co więcej, wiele chorób, w tym np. łuszczyca, dają objawy podobne do grzybicy. Dlatego samodzielne diagnozy mogą sprawić, że przyjęte leczenie apteczne może okazać się nieskuteczne, a dodatkowo podrażnić skórę.