Odciski, które pojawiają się na powierzchni naszych stóp, to jedne z najczęstszych i najpowszechniejszych dolegliwości natury podologicznej. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów potrafią skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, przede wszystkim chodzenie. Jak powstają odciski i jakie są przyczyny i występowania?
Czym dokładnie są odciski?
Odciski to charakterystyczne zmiany skórne, które najczęściej zauważyć możemy na powierzchni stóp. Problem ten dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w niemal każdym wieku. Czym dokładnie są te niepożądane zmiany? To niewielkich rozmiarów fragment skóry, który na skutek działania wybranych bodźców ulega charakterystycznemu zgrubieniu. Naskórek uruchamia swój proces obronny, polegający na namnażaniu się jego komórek, a co za tym idzie także zwiększaniu jego grubości i stopniowym utwardzaniu. Nadprogramowe warstwy skóry szybko wysychają i twardnieją, nierzadko także zmieniają kolor na białawy, żółty, szary, a nawet zielono-brązowy. W niektórych przypadkach odciski wykształcają także wewnętrzny rdzeń, nazywany też korzeniem, który stopniowo coraz bardziej wrasta w strukturę stopy, docierając do jej zakończeń nerwowych. To z kolei powoduje wyraźne dolegliwości bólowe odczuwalne przy każdym kolejnym kroku i nacisku na odcisk.
Odciski – przyczyny powstawania
Dlaczego na naszych stopach pojawiają się odciski? Pośrednich źródeł tej dolegliwości jest naprawdę wiele, jednak niemal każda z nich sprowadza się do jednej, bezpośredniej przyczyny. Odciski pojawiają się na powierzchni skóry w odpowiedzi na nadmierny lub długotrwały nacisk bądź tarcie. Naskórek odbiera te czynności jako atak, na który odpowiada namnażaniem się. Powstawanie odcisku jest więc efektem włączenia się reakcji obronnej skóry. Na co? Tu pojawia się więcej odpowiedzi.
Jedną z najczęstszych, pośrednich przyczyn powstawania odcisków jest regularne noszenie źle dobranych butów. Zbyt małe lub za ciasne obuwie, a także niedopasowane do pory roku i panujących warunków atmosferycznych uciska stopy lub wywołuje efekt nieprzyjemnego tarcia. W rezultacie na powierzchni skóry pojawiają się odciski. Inną przyczyną może być również podłoże genetyczne; pacjent może bowiem odziedziczyć skłonności do tego rodzaju zmian skórnych.
Na prawdopodobieństwo powstawania odcisków wpływ może mieć również poziom higieny i pielęgnacji stóp. Nieumiejętna pielęgnacja, przede wszystkim nadmierne ścieranie naskórka przy użyciu twardych pilników czy pumeksów, może powodować uszkodzenie struktury naskórka, a w rezultacie powstawanie zgrubień i odcisków. Nieregularne, zbyt rzadkie zmienianie skarpet czy też noszenie nieoddychających, słabej jakości skarpetek może prowadzić nie tylko do pojawienia się odcisków, ale również wystąpienia problemu nadmiernej potliwości stóp lub grzybicy.
Na pojawienie się odcisków na stopach wpływ ma także ogólna kondycja oraz tryb życia. Na tego typu zmiany skórne znacznie bardziej narażone są osoby z nadwagą oraz otyłe, a także z wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy i deformacjami stóp. Wszystkie te czynniki mogą bowiem powodować nadmierny ucisk na stopy i ich skórę, co w rezultacie prowadzi do powstawania odcisków. Zarówno brak aktywności i stojąca praca, jak i nadmierna aktywność, a co za tym idzie także przeciążanie stóp, prowadzić może do pojawienia się na ich powierzchni bolesnych i nieestetycznych odcisków.
Leczenie odcisków
Przyczyn powstawania odcisków jest wiele, jednak niezależnie od tego, co je wywołało, z problemem tym należy zgłosić się do odpowiedniego, doświadczonego specjalisty. W profesjonalnym gabinecie podolog nie tylko dokładnie zbada stan zmiany skórnej i ustali przyczynę jej powstania, ale także zaplanuje i wdroży odpowiednią drogę kuracji.