Ostroga piętowa to dolegliwość, która wiąże się z bólem pięt. Pomimo że na piętach nie ma żadnych śladów stłuczeń czy otarć, ból zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pojawia się nie tylko w trakcie chodzenia, ale również z czasem podczas siedzenia. Zobacz, co można zrobić, by poradzić sobie z tym problemem.
Ostroga piętowa – czym jest?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest ostroga piętowa. To typ przyrostu kostnego na końcu wyrostka kości piętowej. Jego obecność prowadzi do ucisku więzadeł i ścięgien. To z kolei ma wpływ na rozwój stanu zapalnego. Ból może być tak potężny, że osoba dotknięta tym problemem może mieć trudności z poruszaniem się.
Przyczyny występowania ostrogi piętowej nie zostały jeszcze do końca zbadane. Wiadomo jednak, że dolegliwość ta zazwyczaj występuje u osób starszych, a także u tych pacjentów z tzw. koślawością wewnętrzną oraz płaskostopiem poprzecznym. Inne czynniki ryzyka występowania ostrogi piętowej to m.in. problemy natury reumatoidalnej, naczyniowej, dermatologicznej, zapalenie tkanki tłuszczowej pod guzem piętowym, a także neuropatia Baxtera.
Jak leczyć ostrogę piętową?
Cały proces terapeutyczny jest dość długi, ale może przynieść efekt. Najpierw specjalista dba o to, by zredukować dolegliwości bólowe i stan zapalny. Czyni to poprzez odciążenie zmienionego chorobowo miejsca i wykorzystuje do tego specjalny opatrunek. Aby zredukować ból, nakazuje również stosowanie kąpieli chłodzących, okładów, a także przyjmowanie leków przeciwzapalnych.
Chcąc wesprzeć proces leczenia ostrogi piętowej, należy zgłosić się nie tylko do lekarza, np. ortopedy, ale także do podologa. Ten specjalista od pielęgnacji stóp może w ramach terapii wykonać specjalny masaż stóp. Podolog zadba także o odciążenie pięt, stosując w tym celu specjalną technikę zwaną tappingiem. Ten sposób polega na oklejaniu stóp plastrami, a następnie na ich bandażowaniu.
Medyczne metody walki z ostrogą piętową
Metody wspierające walkę z bólem to m.in. naświetlanie promieniami RTG i wstrzykiwanie środków przeciwzapalnych w miejsce zapalenia. Trzeba mieć również świadomość, że sposób terapii uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu.
W ciężkich przypadkach niezbędna jest pomoc lekarza, który może podjąć decyzję o chirurgicznym usunięciu ostrogi kostnej. Do takiej sytuacji dochodzi jednak wtedy, gdy ostroga kostna znacznie deformuje stopy. Ponadto tego rodzaju zabieg może wiązać się z bliznowaceniem tkanki, a także pojawieniem się innych chorób stóp. Dlatego, aby uniknąć tego rodzaju konsekwencji, należy działać już w momencie pojawienia się pierwszych objawów sugerujących ostrogę piętową.
Dbaj o stopy z ostrogą piętową
Problem może nawracać, dlatego chcąc zatroszczyć się o swoje stopy i zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia ostrogi piętowej, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwą wagę, która nie będzie zanadto obciążać Twoich stóp. Należy także zatroszczyć się o to, by stanie i chodzenie nie było nadmierne.
Dobrze dobrane obuwie ma też bardzo istotne znaczenie. Zadbaj o to, by miało szerokie noski, wkładkę podtrzymującą sklepienie podbicia, sztywne zapiętki oraz miękkie podeszwy. Nie może też być całkiem płaskie. Powinno wyróżniać się niedużym obcasem. Zrezygnuj również z chodzenia boso po twardym i płaskim podłożu.
Warto wdrożyć ćwiczenia na ostrogę piętową. Możesz na przykład podejmować aktywności rozciągające mięśnie łydek i stóp. Dobrze to robić poprzez przyciąganie stopy w kierunku do siebie, wykorzystując w tym celu ręcznik albo pasek. Zatrzymaj ruch na kilka sekund w momencie, gdy poczujesz lekkie rozciąganie. Możesz również ćwiczyć poprzez rolowanie stopy na twardej piłeczce albo butelce wody. W ten sposób pobudzisz procesy przemiany materii. Pamiętaj, że żadne ćwiczenia nie mogą sprawiać Ci bólu.
Stosowanie środków przeciwbólowych ma przede wszystkim na celu redukcję bólu i zmniejszenie stanu zapalnego, ale znacznie istotniejsza jest codzienna profilaktyka w walce z ostrogą piętową.